Pullu ejderha

IMG_0306IMG_0307IMG_0308IMG_0309IMG_0310IMG_0311IMG_0312IMG_0313

“Kırkyama” ya da “yamalı bohça” (patchwork) dilindeki adı “katedral penceresi”.Kırkyama yapanlar kumaş kullanış şekillerinden ve ortaya çıkan görüntülerden dolayı çalışmalarına ad veriyorlar: “Dresden tabağı” ,”uçan kazlar”, “büyükannenin çiçek bahçesi” ,”gelin buketi” gibi. Bizim dilimize de orijinal adlandırmasının(katedral window) çevirisi ile girmiş.
Ben ona yakıştırma yoluyla “pullu ejderha “dedim. Küçük kumaşlar balık pulu gibi rengârenk. Ejderha; çünkü yapmak için cesaret, azim, sabır gerektiriyor. Kumaşlar, katlandıkça kalınlaşıyor, birbirine eklendikçe hem büyüyor hem de bir post gibi ağırlaşıyor.
“Pullu ejderha” yüzlerce kumaş karelerinden oluşuyor. Karelerin renkli olanları küçük, fon olarak kullanılan düz renkli olanları daha büyükler. Büyük, kare kumaşların uçları kare merkezine getirilip katlanıyor. Katlanmış ve küçülerek yine bir kare oluşturmuş olan kumaş ters çevrilerek aynı işlem bir kez daha tekrarlanıyor. Origami gibi.(katlama işleminde ütü kullanmak şart)Dört kat olmuş ve bir kez daha küçülmüş kumaş kareleri kenarlarından birbirine dikiliyor. Dört tanesinin ortasında benim “pul” dediğim renkli kumaş kullanılıyor. Ve az gide, uz gide yüzlerce metre dikiş gidiyorsunuz. Ne yaparsın, ejderha postunu savaşmadan teslim etmiyor.
“Pullu ejderha” yüzlerce balık pulunu toplayıp az gide uz gide çok sıkı bir çalışmayla iki ayda bitirildi, çünkü bir düğün hediyesiydi.

Reklamlar