Misisipili Kakılmış

2014 İstanbul Kitap Fuarı’nın onur yazarı, sinema eleştirmeni  Atilla Dorsay, Gamze Akdemir’e verdiği röportajda şöyle demiş: (Film seyrederken) “Bazen bir cümle öyle can alıcıdır ki onu yanımda bulundurduğum küçük bir kağıda not ederim.”(Cumhuriyet Kitap, sayı: 1290)

Donanımlı bir izleyici olmak için Dorsay’ın yöntemini alışkanlık haline getirmek gerekli; çünkü film, içinde böyle cümle veya diyaloglar varsa akılda kalıyor. Ya da başka bir deyişle film, o diyalogla hatırlanıyor. Benim için filmi akılda tutmanın bir yolu bu.The-Help-movie-269x315

Orijinal adı “The Help” olup ülkemizde “Duyguların Rengi”  adıyla gösterilen filmin , Atilla Dorsay’ın deyişiyle, can alıcı cümlesi: “Gerçek cesaret sadece yürekli olmak değildir, cesaret, bütün yüreksizliğimize rağmen gerektiğinde yapılması gerekeni yapabilmektir.”cEaKDxk

Filmin üç önemli kadınından birini oynayan Aibileen’in suskunluğunu bozup konuşmaya (anlatmaya) karar vermesine de siyahî rahibin bu cümlesi etki ediyor.duygularin-rengi_7198135

Misisipi Jackson’da 1960 yılları. Eyalet yasalarına göre siyahîlerle bir beyazın röportaj yapıp anlattıklarını yayınlaması yasak. Sadece bu mu, aynı otobüste beyazlarla yan yana oturmaları, siyahi hastaların olduğu bir koğuşta beyaz bir hemşirenin çalışması… liste uzayıp gidiyor. Böyle bir ortamda, arkadaşları evlenip çocuk yapıp, çocuklarını evlerinde çalıştırdıkları Aibilleen, Minny gibi siyahî kadınların yetiştirmelerine bırakan arkadaşlarının yaptığının tersine evlenmeyen, okul bitiren, annesiyle arkadaşları gibi süse püse düşkün olduğu için çatışan Skeeter, kendisini büyüten siyahî kadının hikâyesini de katıp harmanlayarak bir kitap yazmak istemektedir. Zengin evlerde hizmetli olarak çalışan kadınlardan hiçbiri buna yanaşmaz, çünkü yasalar onların söyleyeceklerini baştan susturmuştur.

us79

Bir başka can alıcı cümle, siyahî Minny karakterinin ağzından ironik bir şekilde dökülür: “O beyaz çocukları küçükken çok sevmeye ve büyüdüklerinde anneleri gibi olmalarına bayılıyoruz.”

Minny’nin beş çocuğu vardır. Yasemin Yalçın’ın canlandırdığı “Kakılmış” tipi gibi eşinden dayak yemekte, emeği kocası tarafından sömürülmektedir. Boğazına düşkün, iyi yemek yapan, yaşadıklarına rağmen neşeli, zeki bir kadındır.(Yardımcı kadın oyuncu 2011 oskarı bu karakteri oynayan oyuncuya verilmiş.)

thehelpTHE HELP

Kitaplardan duygu ve düşüncelerimizi desteklemek için alıntılar yapıyoruz, bu, filmlerden pek yapılmıyor. Yapılırsa filmler bir kişilik oluşturabilir ve filmin hatırlanmasına katkı sağlayabilir kanımca.

Reklamlar