Zerrin,Nergis, Fulya (3)

 

Nergislerin çiçekleri söndü. Şimdi yapraklarını gümrahlaştırıp güç toplayacaklar. Ardından yapraklar sararıp kuruyacak, toprak altındaki soğan yaz boyunca uyuyup sonbahar ortasında uyanacak ve kışın son ayında bizi o muhteşem çiçekleri ve kokusuyla mutlu edecek.  “Seni şimdiden özledim.”  şarkısını mırıldanmanın tam yeri.

Dr Jivago filminde nergislerle ilgili bir sahne hatırlıyorum ki benim için Dr Jivago filmi o sahneden oluşur. Ben doğmadan çekilen ve beş dalda Oskar kazanmış bu filmde baharın gelişi pencere camındaki buzun erimesiyle verilir. Moskova’dan uzaklaşıp taşrada bir çiftlik evine karısı, oğlu ve kayınpederiyle sığınmış Dr Jivago mesleğine ara vermiştir. Zamanını bahçe işleriyle geçirir; edebiyatla, daha çok da şiirle ilgilenir. Konuşmanın olmadığı bu sahnede filmin Oskar ödülü almış müziği, “ Lara’nın Şarkısı”, çalmaktadır. Nergisler rüzgarda sallanır. Evin bahçesi nergisler içinde yüzmektedir. Bahar rüzgarı, Jivago’nun saçını savururken o da; huş ağaçlarının yeşeren yapraklarının rüzgarda savrulmasını seyreder. Nergislere hayranlıkla bakar, bu bakış Lara’nın gözlerine bakmaktır aslında.( Bakınız, YouTube, “Dr Zhivago La Primavera” ) Eğer sabrınız varsa 3,5 saat süren filmi de seyredebilirsiniz. IMG_2765IMG_2787IMG_2959

İş bu yastık, bu çiçeğe duyulan sevginin anıtsal nişanesi olarak işlenmiş olup nergislerin uykuda oldukları zamanlarda özlemimizi giderme görevi kendisine verilmiştir.

IMG_2925IMG_2929

Reklamlar

2 thoughts on “Zerrin,Nergis, Fulya (3)

  1. On parmakta çok marifet ,bahçıvan hanım sizi gördükçe utanıyorum yemin ederim! Bu ne işleğenlik ,marifet,kültür,zevk. Allah vergisi diyeyim de avuniim bari.

    Beğen

Yorumlar kapatıldı.