Lavanta keseleri

Alman yazar Patrick Süskind “Koku” adlı fantastik romanında olağanüstü koku alma yeteneği olan bir kahraman yaratmıştır. Diğer tüm duyuları algıya açık olduğu halde bu kahraman, dünyayı koklayarak anlar, anlamlandırır; adeta insan kılığında bir köpektir.

Koku, hafızanın kaydettiği ve kişisel tarihimizi de oluşturan etmenlerden biri. Hayatın akışında çok farkına varmadığımız ya da öylesine kokusunu alıp geçtiğimiz nesnelerin ve ortamların kokusunun üzerimizde ne derin izler bıraktığını, o kokularla tekrar karşılaştığımız zaman ölçebiliyoruz. Buna da koku hafızası diyebiliriz.

Koku hafızasında kötü kokular da etken olabilir; ama ben koku hafızasını hep güzel koku yönünde düşünürüm: ilkokul çantamın kokusu, naftalin (sandık) kokusu, yeni yarılan meşe odununun kokusu, saf sabun kokusu, gaz lambasının yanmasıyla oluşan is kokusu, saman kokusu, yeşil nane kokusu… Kişisel güzel koku hafızamın pıs pısladığı bu kokular, şarkının da dediği gibi: “Anlatır eski seni şimdiki bana”

Bahçede koku hafızasına kaydedilecek çok malzeme var; biri de lavanta. Sergilediği görsel malzemenin cömertliğini kokusuyla taçlandırmış; çünkü bu koku gelip geçici bir koku değil, konserve edilebilen bir koku.

Burada yaptığım doğa ananın kokusuna giysi giydirmek, şekil oluşturmak. Giysisi onu hatırlatmalı diye o güzelim lavanta renginin dinlendirici tonlarını seçmenin iyi olacağını düşündüm; çünkü koku kalıyor kalmasına; ama kurutulunca o canım renkler ne çiçeğinde kalıyor ne de yapraklarında.IMG_8726IMG_8728IMG_8737IMG_8739IMG_8742IMG_8744IMG_8745IMG_8747IMG_8749 IMG_8733IMG_8732IMG_8736

Yapraklarının da çiçekleri kadar kokularını muhafaza ettiğini deneyimle öğreneli budadığım dalları da bu amaçla değerlendiriyorum.

Nereye koymalı? Yakıştırdığınız her yere. Hatta bir paketi mutlaka çantanızda olmalı bence.

                                “Lavanta Kokulu Kadınlar”  filmini hatırladım şimdi de! Film çok güzel! O İngiliz kır evi çok güzel, müzikleri güzel; ama ben biraz ileri gidip adının çok daha güzel olduğunu söyleyeceğim.18453419.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Reklamlar

4 thoughts on “Lavanta keseleri

  1. İslam alimleri güzel koku,güzel sesli hafızdan KURAN’I KERİM dinlemeyi psikolojik tedavi metodu olarak kullanmış . Rayiha kelimenin kendi ferahlık veriyor söylerken bile .

    Beğen

Yorumlar kapatıldı.